Generalno
Korak po korak do savršene mlečne pene
Napraviti perfektan kapućino je umetnost koja počinje savladavanjem tehnike pretvaranja običnog mleka u savršenu mlečnu penu. Bez obzira da li koristite mleko životinjskog porekla ili biljne alternative, tajna bogate i kremaste mlečne ‘’kapice’’ leži u poznavanju i razumevanju sastojaka, alata i tehnika. Angelika Galas, direktorka Julius Meinl Akademije za bariste, otkriva, korak po korak, detalje i postupke na koje treba da obratite pažnju kako biste svaki put došli do savršenog rezultata.
1. Odgovarajuće mleko
Prvi i osnovni korak za kvalitetnu mlečnu penu je izbor pravog mleka. Kada je u pitanju kravlje mleko, najbolje je koristiti punomasno mleko sa procentom masnoće između 3,3% i 3,6%. Punomasno mleko je ‘’odgovorno’’ da prepoznatljivu, kremastu teksturu mlečne pene, iako, naravno, imate punu slobodu da koristite i obrano mleko. Za one koji preferiraju biljne alternative, obratite pažnju da koristite mleka sa oznakom ‘’barista’’, koja su posebno formulisana za penjenje.
2. Temperatura mleka
Počnite sa hladnim mlekom, temperature oko 4 stepena Celzijusa. Hladno mleko će vam dati više vremena da razvijete odgovarajuću teksturu, odnosno da bolje kontrolišete proces penjenja.
3. Savršena latijera
Koristite latijeru sa kljunom koji nije previše širok već blago zaobljen, što će vam pomoći u usmeravanju mlaza mlečne pene prilikom iscrtavanja latte arta. Takođe, obratite pažnju i na veličinu latijere. Za jedan kapućino je najbolje koristiti latijeru zapremine 250-300 ml, dok je za više napitaka odgovarajuća zapremina 500-900 ml.
4. Uvežbavanje tehnike
Da biste postigli savršenu teksturu mlečne pene, obratite pažnju na sledeće:
- Postavite stimer neposredno ispod površine mleka pod uglom od 20 do 45 stepeni.
- Odvrnite stimer i pustite paru u mleko. Držite stimer neposredno ispod površine mleka (otprilike do ¼ dubine latijere) kako bi se stvorili sitni mehurići. Ukoliko ste sve uradili kako treba, čućete karakterističan zvuk.
- Kada mleko dostigne temperaturu od oko 39 stepeni (što je otprilike temperatura ruke), uronite stimer. Ovo će stvoriti efekat vrtloga koji će temeljno pomešati mehuriće, osiguravajući glatku, baršunastu teksturu.
- Cilj je da postignete temperaturu od 60 do 65 stepeni Celzijusa, odnosno, da stanete u trenutku kada je latijera vruća, ali ne i nepodnošljivo vrela na dodir.
5. Latte art
Da biste uspešno iscrtali latte art, pratite sledeće korake:
- Nakon što ste napravili mlečnu penu i uklonili stimer, udarite latijeru o ravnu površinu kako biste uklonili preostale mehuriće. Zatim, da biste dobili svilenkast, sjajan finiš, zarotirajte mleko u krug par puta. Ovo će mlečnu penu pretvoriti u glatku i sjajnu kremu pomoću koje možete da ‘’nacrtate’’ različite latte art motive.
- Čvrsto držite latijeru kako biste održali potrebnu kontrolu.
- Nagnite šolju i počnite sa ulivanjem mleka u centar - ovaj korak obezbeđuje da napravite ‘’bazu’’. Zatim, dok ulivate kremu, postepeno ispravljajte šolju, približavajte posudu površini i formirajte željeni oblik, na primer srce.
Ovo bi Vas isto moglo zanimati
Generalno
Espresso Tonik: vaš novi omiljeni recept za Ice Coffee
18.01.2023
Februar je tu i svima nam je dosta hladnih i mračnih zimskih dana. Ali nešto posebno je već u vazduhu.... da li osećate? Tako je, proleće je iza ugla! A da biste bili u sunčanom raspoloženju, za vas smo pripremili pravu stvar. Espresso tonik - klasičan recept za ledenu kafu koji se ne sme propustiti.