Globalne vijesti
Coffee štreberi 101: 7 osnovnih činjenica o malom smeđem zrnu koje bi trebali znati svi pravi znalci o kavi
Predstavljamo prvi dio našeg serijala postova "Coffee štreberi 101", kojima ćemo iz svih mogućih kutova razmotriti znanost i umjetnost o kavi.
Ukoliko ste osoba koja ne samo da pije kavu, već o njoj raspravlja, opsjednuti ste kavom, čitate brojne knjige o njoj - vjerujemo da ćete se ovdje osjećati kao kod kuće dok upijate činjenice o muzi svog života. Vjerujemo da ćete naučiti i nekoliko novih činjenica, a možda nam čak i u nekom trenutku napisati dugačak komentar na društvenim mrežama o svom štreberskom znanju.
U ovom smo postu sakupili sedam osnovnih činjenica o smeđem zrnu (ako je to uopće PRAVI naziv - vidi činjenicu broj 1) koje bi svaki coffee štreber trebao znati.
1. Zrna kave zapravo nisu zrna
Da, to je istina. Zrno kave zapravo je sjeme koje se nalazi unutar trešanja kave koje rastu na biljci kave. Nevjerojatno, zar ne?
Ako posadite zrno zelene kave (znači sirovo zrno koje nije obrađeno) u odgovarajućim uvjetima, ono će vjerojatno prerasti u potpuno novu biljku kave.
2. Tehnički gledano, kava je voće
Da, znamo - sada zvučimo kao vaš prijatelj štreber koji na zabavama nasumično iznosi činjenice, ali što se tiče kave, mi smo znalci u pravom smislu riječi.
Kao što smo već naveli u činjenici br. 1, zrna kave su sjemenke izvađene iz ljubičastog ili crvenog ploda (kada sazrije može postati žuto ili narančasto) koje raste na biljci kave i, baš kao i obične trešnje, plod kave je takozvano koštuničavo voće.
Dakle, sljedeći put kad netko komentira koliko kave pijete, možete odgovoriti da barem konzumirate puno voća ... tako nešto bi učinila sveznalica koja nasumično iznosi činjenice na zabavama. Ma šalimo se – naravno da pijući kavu ne konzumirate voće iz kojeg zrna kave dolaze.
3. Postoji otprilike 80 do 120 različitih vrsta biljaka kave, ali samo 4 od njih trenutno se koriste za pripremu napitka koje svi volimo
Dvije dominantne vrste kave koje se koriste uključuju kavu Arabica - koja čini oko 60% svjetske proizvodnje - i kava Canephora, poznata i kao Robusta.
Kava Liberica i kava Dewevrei (kava Excelsa) dvije su druge vrste koje se uzgajaju u znatno manjem obujmu, uglavnom zato što je potražnja za njima niska (uglavnom zbog okusa, a ponekad je i pitanje koliko ih je lako uzgajati i ubrati).
4. Kava prolazi kroz DUUUGI put od sjemena/zrna do šalice
Sve počinje sadnjom sjemena na velike zemljane površine u zasjenjenim rasadnicima. Ovisno o sorti, obično je potrebno 2 do 4 godine da biljka kave donese plod, i tada se bere. Kad se kava ubere, obrada počinje što je brže moguće kako bi se spriječilo kvarenje ploda. Zrna se suše a zatim se skida suha ljuska. Nakon toga se sortiraju po veličini, pakiraju u vreće i izvoze.
Zrna obično prolaze kroz postupak kušanja, koji se naziva cupping, tijekom kojega se provjerava kvaliteta. Tada prženjem počinje transformacija zelene kave. U tom trenutku postaju ljupko aromatična smeđa zrna koja su većini nas poznata. Zatim meljemo i kuhamo.
Znajući koliko je zahtjevan proces proizvodnje kave, još više cijenite ova mala zrna, zar ne?
5. Ukoliko ih volite kao što tvrdite, čuvajte zrna na tamnom i hladnom mjestu
Zvuči kao kontradiktorni stav prema nečemu što volite, ali ako želite zadržati one veličanstvene mirise i okuse koji oživljavaju u procesu prženja, spremite zrna kave u posudu koja ih štiti od svjetlosti i nepropusna je za zrak. Njihovi neprijatelji su svjetlost, vlaga, toplina i kisik.
6. Zrna se najčešće obrađuju na tri načina
Prerada kave - odvajanje ploda od sjemena tzv. zrna - jedan je od najvažnijih koraka u proizvodnji kave i može imati dramatičan učinak na okuse krajnjeg proizvoda. Najčešće se radi na tri načina, koje smo ukratko opisali u nastavku:
"Old School" Suha prerada: ovo je jednostavna metoda i tzv. stara škola. Plodovi se rašire u tankom sloju na površinu izloženu suncu. To je uobičajeno u regijama u kojima se uzgaja kava i koje nemaju puno vode.
Mokra metoda: najčešća verzija ovog procesa uključuje odvajanje zrna od mesa ploda kave strojem poznatim kao "depulper". Nakon što su zrna prošla kroz mašinu, stavljaju se spremnik za vodu gdje se fermentacija brine o preostalom mesu ploda.
Prirodni proces: ovo je popularna metoda u Srednjoj Americi. Ovaj proces također uključuje stroj za depulper. Nakon što zrno prođe stroj, odlazi ravno na sušenje. Ova metoda dovodi do određenog slatkog, sočnog i kiselog okusa u šalici zahvaljujući preostalom mesu ploda koje je ostalo na zrnu.
7. Ukus koji zadržava zrno kave nastaje utjecajem različitih faktora koji se spajaju u veličanstvenoj harmoniji
Zrno kave savršen je primjer kako je majka priroda nevjerojatno talentirani stvaralac. Možda ovo zvuči kao otrcana fraza, ali je istina. U prirodi je potrebno uskladiti niz uvjeta kako bi svako zrno odraslo i postalo ukusna kava.
Raznolikost biljke kave, kemija tla, količina kiše i sunca, pa čak i nadmorska visina na kojoj kava raste može utjecati na okus konačnog proizvoda. Po našem mišljenju, to je ono što kavu čini tako lijepom i fascinantnom - to je znanost koju priroda provodi i dovodi do toga da niti jedna berba kave nije ista.